Yapay Zeka Mühendisliği bölümünü açan ilk üniversiteTÜRKİYE'de ilk kez Hacettepe

TÜRKİYE'de ilk kez Hacettepe Üniversitesi bünyesinde açılan Yapay Zeka Mühendisliği bölümü, geleceğin meslekleri arasında gösterilen yapay zeka mühendislerini yetiştirecek. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Sezer, "Savunmada yaptığımız her şey hayatımızı korur ve bu teknolojinin yerli olması da ülke için hayatidir. Yapay zekaya yaptığımız yatırım, Türkiye'nin hem güvenlik hem rekabet hem de zenginlik anlamında geleceğine yaptığımız yatırımdır, yani tek boyutlu, tek getirisi olan bir yatırım da değil" dedi.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), 'geleceğin meslekleri' kategorisinde 'Yapay Zeka Mühendisliği' lisans programının açılmasına karar vermesinden sonra bu yıl ilk defa Ankara'daki iki üniversitede Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öncülüğünde Yapay Zeka Mühendisliği bölümü oluşturuldu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte Hacettepe Üniversitesi bünyesinde kurulan Yapay Zeka Mühendisliği bölümü, 30 öğrenciyle öğretime başlayacak. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Sezer, 'yapay zeka' denilince herkesin aklına sadece robotların geldiğini, buna karşılıkyapay zekanın kullanılan arabalardan çamaşır makinelerine sosyal medyadan savunma sanayine birçok alanda karşılaşılan akıllı yazılım modülleri olduğunu söyledi.


TEKNOLOJİNİN YERLİ OLMASI HAYATİDİR'

Türkiye'nin gündemine damgasını vuran S-400 hava savunma sistemi ile F-35 savaş uçağı programının ortak paydasının da yapay zeka olduğuna işaret eden Sezer, "Hakikaten kendine göre geliştirilmiş iki yapay zekamodülünün anlaşması ya da anlaşmaması üzerinden teknik bir durumdur S400 ve F35. Tabii bizi aşan pek çok diğer ayrıntılarını kenara bırakırsak ortada iki tane yapay zeka modülü var. Bu iki yapay zeka modülü uyumlu mu uyumsuz mu? Öyle mi kalmalı yoksa kalmamalı mı? Aslında teknik olarak olay bu kadar bizim açımızdan basit. Savunmada yaptığımız her şey hayatımızı korur ve bu teknolojinin yerli olması da ülke için hayatidir. Yapay zekaya yaptığımız yatırım, Türkiye'nin hem güvenlik hem rekabet hem de zenginlik anlamında geleceğine yaptığımız yatırımdır, yani tek boyutlu, tek getirisi olan bir yatırım da değil. Yapay zeka doğrudan sizin verimliliğinizi, insan kaynağınızı, hayatlarınızı, doğal kaynaklarınızı artıran ve doğru kullanan çözümler demektir. Hava kirliliğinizi de kontrol edebilirsiniz, insan sağlığını da kontrol edebilirsiniz" dedi.


İş dünyasını tamamen dönüştürmeye hazırlanan yapay zekâ kullanımı, giderek artıyor. Peki yapay zekâ türleri hangileri?

Artificial intelligence (AI) yani Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi olarak ifade edilen Machine Learning sistemleri; anlayan, öğrenen ve adapte olan gelişmiş bilgisayar sistemleri olarak geleceğin teknolojik dönüşümü olarak görülüyor. Yılın teknoloji trendleri arasında yer alan yapay zekâ teknolojileri, metal yığını olmanın ötesine geçerek bilinçlenme yolunda mı ilerliyor? Futurism, futurism.com’da yayınlanan “Types of AI: From Reactive to Self-Aware” adlı infografik çalışmasında yapay zeka türlerini listeliyor.

1. Salt Tepkisel

Yapay zekânın en basit formu olan bu tür, infografik anlatımına göre etrafındaki çevreyi veya durumu tamamen algılayarak gördüklerine göre davranış sergiler. Daha geniş bir dünya görüşü olmayan ve tamamen tepkisel hareket eden bu yapay zeka türü, anıları şekillendiremez. Hafızası olmadığı için geçmiş deneyimlere göre güncel konular için karar veremez. Sadece tek bir alanda uzmanlaşabilir. İnfografikte bu türe örnek olarak IBM’in satrançta Kasparov’u yenen bilgisayarı Deep Blue ve insan Go oyuncularını yenen Google’ın AlphaGo’su veriliyor.

2. Limitli Hafıza

Yapay zeka evriminde limitli hafıza tipi AI, geçmişte öğrendiği bilgileri toplar ve daha önceden programlanmış olan bilgilerinin üzerine ekler. Doğru kararlar vermek ve uygun şekilde aksiyon almak için yeterli deneyime ve belleğe sahiptir. İnfografikte bu tip yapay zekaya örnek olarak sürücüsüz araçlar, chatbot çeşitleri ve kişisel sanal asistanlar veriliyor.

3. Zihin Teorisi

Üçüncü türden yakınlaşmaları hatırlatan bu yapay zeka formu ise, etrafındaki insanların davranışlarını etkileyen duygu ve düşüncelerini anlayabilme kapasitesine sahip. Hisleri, davranışlarının kaynağı olan motivasyonları, beklentileri anlayabilir ve sosyal olarak etkileşime girebilir. Henüz üzerinde çalışılan bu tür, gelecek yapay zeka sınıfı olarak görülüyor. Star Wars evrenindeki R2-D2 ve C-3PO robotları ile I, Robot filmindeki Sonny örnek gösteriliyor.

4. Öz Farkındalığı Olan

Farkındalığı olan AI türleri, kendisini ifade edebilir. Zihin teorisinin uzantısı olarak içinde bulunduğu durumu fark edebilir, kendi benliğinin farkına varabilir, başkalarının hislerini tahmin edebilir ve sonuç çıkarabilir. İnfografiğe göre zeki, duyarlı ve bilinçli olan bu tür, makinelerin gelecek jenerasyonu olarak tanımlanıyor. Örnek olarak ise Ex Machina filmindeki Eva ve Humans dizisindeki sentetikler veriliyor. Buna bir de WestWorld dizisindeki host karakterleri ve tabii ki Blade Runner replikantlarını ekleyebiliriz.

1 görüntüleme0 yorum

© 2023 ASENA TÜRKOĞLU ATEŞ  INDUSTRIAL PRODUCTS  * INDUSTRY 4.0

GROUP COMPANIES :

ATESHOLDING INDUSTRIAL GROUP

ATATAS

ESROBOTEK